Damla


Merhaba,

Ben Damla.

Hayatı çoğunlukla kitaplardan okuyarak öğrendim.

Okuduklarımı, yaşadıklarımla harmanlayıp ülkenin çeşitli medya mecralarında beni okuyanlara ilettim. 

Avusturya Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi/ Almanca bölümünü bitirdim. Üniversitenin son yılını Berlin Humboldt Uni'de okudum. Sonra İstanbul'a dönüp dergilerde muhabir, çevirmen olarak çalışmaya başladım. İlk işim Cosmopolitan'daydı, ardından Aktüel dergisinde habercilik öğrendim... Sonra ülkenin türlü yazılı mecralarında gazetecilik ve web yayıncılığı yaptım. Bu maceram HTHayat.com'un yayın direktörü olarak halen sürüyor... 

Zaman geçti. Anne oldum .

Oğlumu büyütürken kendimi de büyütmem gerektiğini idrak ettim. Türlü arayış yollarına düştüm, hocalarla çalıştım.

Doulalık, Yoga Eğitmenliği, Homeopati, Şiddetsiz İletişim Temelli Elternwerkstatt Ebeveyn Koç'luğu, Çember Kolaylaşlaştırıcılığına mesai harcadım...  

Colorado'da Kurtlarla Koşan Kadınlar'ın yazarı Clarissa P. Estes ile çalıştım. Onun masallarını, içsel harita çıkarmaya yarayacak rehberler gibi kullanmayı öğrendim. Masal çemberi diye adlandırdığım etkinlikler bunun eseridir. 

Estes sayesinde Jung'cu psikoloji ile tanıştım. Zürih'teki Jung Enstitüsünde bu konunun detaylarına bir giriş yaptım, derinlerine gitmeyi kalpten arzuluyorum. 

Sadece Estes değil Ursula Le Guin'i, Neil Gaiman'ı, Tolkien'i, Sevgi Soysal'ı, Tezer Özlü'yü, Sandra İngerman'ın eserlerini ve tavırlarını kendime örnek aldım. Onların yolundan gitmeye gayret ettim.

İna May Gaskin, Michel Odent, Charles Eisenstein, Gabor Mate ve Stephen Jenkinson ile bir arada bulunma şansına eriştim.

Uzun ve disiplinli bir meditasyon pratiğim var. Godfrey Devereux sayesinde varlığımın sübtil detaylarına dikkat etmeyi, nefesim ile samimi bir ilişki kurmayı araştırdım. Buradan yepyeni kapılara vardım. 

Varlıklararasılığa, yeni hikayeye, Bir'lik bilincine, yaşamın her unsurunun Ruh'lu olduğuna inandım. Şamanik öğretinin temellerini öğrendim. 

Bunlar ve burada adını anamadığım türlü hocalar, rehberler, ilişkiler, öğretiler sayesinde musibetten yükselmeyi, 40.odayı açmayı merak etmeye başladım. Görünenin ardındakini görmek ve onunla hemhal olmaya heveslendim; kendi kaynağımı ararken yolda bulduklarımla birilerine iyi geldiğimi fark ettim. Dünyanın türlü halinden zerafet, nezaket ve mütevazilikle geçmeye niyet ettim. 

 

 

 

 

TÜM HAKLARI SAKLIDIR - Damla Çeliktaban