Yazılar


Kurtlarla Koşan Kadınlar Masalları devam/ Kasım 2021

Kurtlarla Koşan Kadınlar Masalları devam/ Kasım 2021

İlk 7 masalı Kasım ortasında bitirdikten sonra diğer masallara sıra gelecek.

İlk 7 masalın çalışmasıyla ilgili detaylı bilgi şurada: https://damlache.com/yazilar/eylul-2021-kurtlarla-kosan-kadinlar-icsel-calisma-grubu/

Çarşamba akşamları ve cuma öğleden sonraları Zoom üzerinden buluşarak devam edeceğiz masallara.

Tarihler şöyle:

Akşam grubu:

17. Kasım/ 24. Kasım/ 1.Aralık/ 8 Aralık/ 15.Aralık/22.Aralık/29.Aralık

saat: 21.00

Gündüz grubu:

19.Kasım/ 26.Kasım/ 3.Aralık/ 10.Aralık/ 17.Aralık/24.Aralık cuma ve sadece bir kerelik 30.Aralık (Perşembe)

Neşeli Beden

La Llrona

Kibritçi Kız

Hilal Ayısı

Elsiz Kız 1/2/3

Buluşmalar, meditasyon, masal ve analizi, bunları hayata geçirmeye yardımcı çember pratikleri ve paylaşım alanından oluşacak. Her buluşma ortalama 2 saat sürüyor. Ana tema Kurtlarla Koşan Kadınlar masalları olacak ve fakat mitolojik hikayeler, farklı Jungcu analistler, masalların açtığı konularla ilgili diğer alanlardan kaynaklar ile beslenecek.

Peki masal bizim kendimizi anlamamıza hayatı daha hakiki bir yerden yaşamamıza nasıl yardımcı oluyor: 

Masallar, bir kadının kendi iç dünyasını anlamasının, engellerini, potansiyelini keşfetmesinin, karanlık yanıyla karşılaşmasının ve tatminkar bir hayat yaşamasının, içindeki canlılığı fark etmesinin, kuvvetlendirmesinin şahane bir yolu. Jungien Bakış açısıyla incelenen masallar bize iç dünyamızın farklı farklı yönlerini öğretiyor. Masalın içindeki her bir karakterle benliğimizin farklı bir boyutunu öğreniyoruz. Özellikle de kendi Öz’ünü merak eden, onu güçlendirmek isteyen, hayattaki amacını bulmak, zorluklardan güçlenerek çıkmak isteyenler için şahane reçeteler sunuyor. 

7 buluşma 840 lira. İki taksitte ödemek isteyenler için ise 450 *2 TL 

Eğer bu yazdıklarım ilginizi çekiyorsa katılım için bu yola çıkmaktaki niyetinizi, mail adresim: damla@damlache.com a yazın. 

Bu çalışma şifalı nitelikler taşısa da bir eğitim ya da grup terapisi değil. Kurtlarla Koşan Kadınlar masalları rehberliğinde, kolektif alanın iyileştiriciliği, sanatın ve edebiyatın cazibesi, kızkardeşliğin güvenli alanı ve masalların hayatı aydınlatan katmanlarına keyifli bir yolculuktan öte vaatler içermez. 

Aşk ile

Eylül 2021- Kurtlarla Koşan Kadınlar İçsel Çalışma Grubu

2 seneden fazladır, yüzlerce kadınla Kurtlarla Koşan Kadınlar masallarıyla çalışarak kendi iç dünyamızın keşfine çıkıyoruz. Clarissa P. Estes'in kendinden aldığım eğitimin bana açtığı kapıdan güzel kadınlarla geçmenin haklı onuru ve keyfi içindeyim...

İşte bu sene ikinci gruba 22 Eylül'de başlamaya niyet ettim.

Gündüz ve akşam grupları olacak. Her grup en fazla 30 kişiden oluşacak.

Akşam grupları

22 Eylül/ 29 Eylül/ 6 Ekim/ 13 Ekim/20 Ekim/27 Ekim/3.Kasım/10.Kasım çarşamba akşamları saat 21.00-23.30

Gündüz grubu ise

24 Eylül/ 1 Ekim/ 8 Ekim /15 Ekim/ 22 Ekim/ 29.Ekim/5.Kasım/12.Kasım saat 14.00 ile 16.30 arasında gerçekleşecek

Tarihlerde hayatın ve bedenin şartlarına bağlı olarak ertelemeler söz konusu olabilir, böyle durumlarda prensip olarak bir hafta sonraki aynı güne ertelenecek buluşmalar.

Masalları

La Loba / Kemiklere Şarkı Söylemek

Mavi Sakal / Yokedici ile tanışmak

Vasalisa/ Sezgi ile ilişki kurmak

Çirkin Ördek Yavrusu/ Kendin gibi olanları bulmak

Kırmızı Pabuçlar/ Ruh Açlığı (Neden ve Sonuçları)

İskelet Kadın/ Yaşamın iki yüzü

Ruh Derisi Fok Derisi *2 (masalın iki farklı versiyonu 2 atölyede konuşulacak)

şeklinde planlıyorum... Akışta değişiklikler olabilir. (Varoluş hareket seviyor ve zihnimizle yaptığımız planları ters yüz edebilme becerimizle bizi sınıyor... Benimle içsel bir alanda olmak, belirsizliğin içinde akmayı deneyimlemeye çalışan bir kul olduğum için doğal olarak bu çalışmayı alanda karşınıza çıkarıyor. Bir arada oluşumuzun bir boyutu da bu çalışmadan oluşuyor.)

Buluşmalar, meditasyon, masal ve analizi, bunları hayata geçirmeye yardımcı çember pratikleri ve paylaşım alanından oluşacak. Her buluşma ortalama 2 saat sürüyor. Ana tema Kurtlarla Koşan Kadınlar masalları olacak ve fakat mitolojik hikayeler, farklı Jungcu analistler, masalların açtığı konularla ilgili diğer alanlardan kaynaklar ile beslenecek.

Peki masal bizim kendimizi anlamamıza hayatı daha hakiki bir yerden yaşamamıza nasıl yardımcı oluyor:

Masallar, bir kadının kendi iç dünyasını anlamasının, engellerini, potansiyelini keşfetmesinin, karanlık yanıyla karşılaşmasının ve tatminkar bir hayat yaşamasının, içindeki canlılığı fark etmesinin, kuvvetlendirmesinin şahane bir yolu. Jungien Bakış açısıyla incelenen masallar bize iç dünyamızın farklı farklı yönlerini öğretiyor. Masalın içindeki her bir karakterle benliğimizin farklı bir boyutunu öğreniyoruz. Özellikle de kendi Öz'ünü merak eden, onu güçlendirmek isteyen, hayattaki amacını bulmak, zorluklardan güçlenerek çıkmak isteyenler için şahane reçeteler sunuyor.

Bu yolu yürüdüğümüz kadınlarla oluşturacağımız alan da cabası.

8 buluşma 900 lira. İki taksitte ödemek isteyenler için ise 500 *2 TL

diğer masalları çalışacağımız bir sonraki grupla ilgili bilgi de şurada:

https://damlache.com/yazilar/kurtlarla-kosan-kadinlar-masallari-devam-kasim-2021/

Eğer bu yazdıklarım ilginizi çekiyorsa katılım için bu yola çıkmaktaki niyetinizi, mail adresim: damla@damlache.com a yazın.

Bu çalışma şifalı nitelikler taşısa da bir eğitim ya da grup terapisi değil. Kolektif alanın iyileştiriciliği, sanatın ve edebiyatın cazibesi, kızkardeşliğin güvenli alanı ve masalların hayatı aydınlatan katmanlarına keyifli bir yolculuktan öte vaatler içermez.

Aşk ile

Benimle ilgili detaylı bilgiyi merak ediyorsanız HAKKIMDA sekmesi bunun için var.

Kendini Bilme Yolu

(MASALLAR İLE ÖZE YOLCULUK)

"İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen. Ya nice okumaktır" diyor Yunus Emre

"Know Thyself" diye yazıyor Apollo tapınağının kapısında...

Kendini bilen kainatı bilir, diyor büyük Usta'lar, kadim bilgelikler.

Peki nedir bu kendi? Nereden bilinir?

Masal Kapısından İçeri

Kalbe kuvvet masallar; çünkü hayat bizi belirsizliğin içinde ne kadar sağlam durabileceğimizle sınayacak her daim.

Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında ayda 2 kere salı akşamları buluşarak toplamda 8 ana masalı inceleyeceğimiz bir grup çalışmasına alan açıyorum.

İşimiz masalların açtığı yoldan kendi içsel coğrafyamızı tanımak. Farklı pratiklerle hayatı daha tam, tatmin ile yaşamayı araştıracağımız bir kolektif alan olacak bu. Meditasyon ve anda bulunma pratikleri, çember adabı her buluşmanın olmazsa olmazı.

Bırakma duası

Bırakma duası


“Annemi ve babamı; bilmeyerek yaptıkları hataların sorumluluğundan ve suçluluğundan azat ediyorum...

Çocuklarımı, beni gururlandırmaları gereği inancından azat ediyorum ki; sadece kendi kalplerinin onlara seslendiği yöne doğru rahatlıkla gidebilsinler.

Eşimi; beni tamamlaması mecburiyetinden azat ediyorum. Ben eksik değilim; çevremdeki her canlıdan, her an yeni bir şey öğreniyorum.

Masal Terapi Tatili

Can Kadınlar,

22-26 Temmuz'da sizleri Hızır Kamp'ın ateş başında buluşmaya davet ediyoruz. Geçen sonbaharda sevgili Fatma Tosuntaş ile başlattığımız Masal Terapi İnzivası/ Ormana Davet etkinliklerine bir yenisini eklemeye karar verdik.

Bu seferki çalışmamızın teması İçsel Denge: İkilikleri Kapsayabilmek.

Güzelce Ölmek

7 yaşında bir kız çocuğu. Lösemi hastası ve belli bir zamanı kalmış yaşayabileceği.

Stephen Jenkinson (hayatının uzun bir bölümünü ölmekte olan insanlara eşlik ederek geçirmiş olan adam, yazar, çitfçi, öğretmen) kızın ailesiyle konuşuyor.

Aile üzüntüden, kederden kendini kaybetmiş, dövünen insanlardan oluşuyor. Jenkinson aileye soruyor: “Asıl üzüntünüz ne?”

Onun işi sorular sorarak, insanların kendi durumlarını anlamasına yardımcı olmak. Ben öyle anlıyorum.

Masallarla Derine Dalmak

Masalları daha derinlemesine incelemek, bir kızkardeşlik ağıyla birlikte kendi benliğinin derinlerine dalmak, detayları anlamak, farklı musibetleri erginlenme fırsatı olarak kullanmayı öğrenmek için uzun soluklu bir yolculuk teklifi bu. Zoom üzerinden buluşmalarla 7 hafta sürecek çalışmanın detayları yazının devamında.

Kurtlarla Koşmak Ne Değildir?

Kurtlarla koşmak bu anlamda, kendini, aydınlık ve gölge yanlarınla araştırmak; Öz’den olan ve olmayan şeyleri birbirinden ayırabilmek, görünenin ardındakini görebilmek, severmiş gibi yapanı sevenden, iyi gelecekmiş gibi sunulan zehiri şifadan ayırt etme bilgeliğini araştırmaktır.

“İçgüdüsel doğayla yan yana olmak, dağılıp gitmek; her şeyi soldan sağa, siyahtan beyaza doğru değiştirmek; doğu ile batıyı ters yüz etmek; çılgınca ya da denetimsizce davranmak anlamına gelmez. Temel toplumsal ödevlerin bir kenara bırakılacağı ya da daha az insani bir hale gelineceğini de anlatmaz. Bunun tamamen tersidir. Vahşi doğa insanı büyük ölçüde bütünler” der C.P.Estes

Kalbe Nefes

Kalbe Nefes


Ruhsal toprakların vahşi batısında,

dört nala giderken, kalbe nefes,

Sadece bu anın gerçekliği var,

Bedenin var, yaşadığın,

Toprak var oturduğun,

hava var soluduğun,

su var içtiğin,

ateş var yandığın,

aşk var piştiğin...

Ursula Le Guin

Hiç düşündünüz mü; doğduğunuzda size verilmiş olan ismin zaman zaman değişmesi gerektiğini? Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik isimleriniz olsun istediniz mi hiç? Bir varlığın öz adını bilmenin onun üzerinde mutlak hakimiyet kurabilmekle eşdeğer olduğu bir gezegende yaşamayı aklınıza getirdiniz mi hiç? Yerdeniz ülkesinde mesela...

İnsanların doğuya, ejderhaların batıya hükmettiği, rüzgarların ne taraftan eseceğine büyücülerin karar verdiği, kadim isimlerin dünyasını bilir misiniz?

Ya da cinsiyetin anlamsız olduğu, isteyenin istediği zaman diliminde anne ya da baba olmayı kendi seçebildiği bir gezegeni hayal edebilir misiniz? Kötücül güçlerin en korkunç eyleminin kitapları iblis yerine koymak olduğu, bilginin yok edildiği, değiştirildiği bir zamanda yaşayabilir miydiniz?

Olmayan lisanlardan ve onların edebiyatlarından hoşlanır mısınız? Kısacası Ursula’yı tanır mısınız?

Çay ve Hayatın Kontrolü

Cumartesi sabahı. Karantinanın bilmem kaçıncı haftası. Şükür ile küfür arası bir yerdeyim bir süredir.

Bildiğim haliyle hayatın bittiği, bilinmezliğin içine kendimi ne kadar teslim edebildiğimi araştırdığım günlerdeyim.

Sabah koyduğum çayı biliyorum. Onun demlendiğini ya da demlenmediğini biliyorum. Kahvaltı her daim mutluluk sebebi. Kahvaltının detaylarında hayatı anlamaya çalışıyorum.

“Kul kurar, kader gülermiş” lafını böylesine uygulamalı şekilde, neredeyse 7 milyar insan boyunca idrak etmek durumunda kalacağımızı kim tahayyül edebilirdi.

Bugünden yarına, yarından öbür güne nereye doğru gidiyoruz. Bilmem. Bilmeme hakkımı kullandığımda rahatım. Her şeyi bilemem. Hatta hiç bir şeyi bilemem. Ne kadar az şey bilebildiğinize bir bakın. Bilemediklerimiz her daim bilebildiklerimizde çoookk fazlalar. Dolayısıyla genellikle bilemiyoruz. Bunu bilmek rahatlatıcı. Dünyada neredeyse kimse neler olduğunu bilemezken, ben nereden bileyim. Ben ne bileyim. Siz ne bilesiniz.

Çayı bilebilirim.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR - Damla Çeliktaban